Na czym polega konsolidacja kredytów?
Konsolidacja kredytów jest produktem bankowym, co oznacza, że możesz skorzystać z takiej oferty tylko w bankach czy w spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych. Mają one przygotowaną ofertę na gotówkowe lub hipoteczne kredyty konsolidacyjne, które mogą pozwolić Ci na połączenie ze sobą różnych zobowiązań finansowych – kredytów, pożyczek, ale i chwilówek z firm pozabankowych.
Gotówkowe kredyty konsolidacyjne nie wymagają ustanowienia dodatkowego zabezpieczenia spłaty. Jest ono wymagane wówczas, gdy zaciągasz hipoteczny kredyt konsolidacyjny. Podstawą jest tutaj zabezpieczenie w formie hipoteki na rzecz banku wpisanej do księgi wieczystej nieruchomości. Dzięki zaciągnięciu kredytu konsolidacyjnego w pożądanej przez Ciebie formie możesz za jednym razem spłacić wcześniej zaciągnięte zobowiązania. Nie musisz więc martwić się koniecznością pamiętania o wielu różnych terminach uiszczania rat, kiedy łączysz je ze sobą i spłacasz w wyniku konsolidacji tylko jedną miesięcznie. Pamiętaj, że kredyt konsolidacyjny jest zaliczany do grona zobowiązań kredytów celowych, czyli możesz go wydatkować tylko w jednym celu – spłaty kapitału kredytowego w różnych instytucjach. To bank udzielający Ci konsolidacji zajmie się w Twoim imieniu zamknięciem poszczególnych umów kredytów i pożyczek.

Jakie są warunki konsolidacji kredytowej?
Banki mogą w dowolny sposób ustalać warunki konsolidacji kredytów i pożyczek. Niektóre pozwalają dołączyć do konsolidowanych zobowiązań finansowych pożyczki udzielone poza systemem bankowym, w tym chwilówki, a inne poprzestają wyłącznie na kredytach oraz pożyczkach gotówkowy udzielanych przez banki. Zorientuj się, co właściwie możesz konsolidować w wybranej instytucji, zanim zdecydujesz się złożyć wniosek.
Możemy pomóc Ci w znalezieniu takiego banku, w którym nie tylko skonsolidujesz wszystkie pożądane zobowiązania, ale uzyskasz najlepsze warunki konsolidacji, jeśli chodzi o poziom oprocentowania, prowizji i innych opłat naliczanych przez instytucje. Zapraszamy do naszego biura w Chorzowie, gdzie nasi doradcy kredytowi po rozpoznaniu Twojej indywidualnej sytuacji finansowej podpowiedzą Ci, gdzie najlepiej będzie złożyć wniosek.
Konsolidacja jest przeprowadzana w ten sposób, że bank najpierw weryfikuje, jakie kredyty czy pożyczki chcesz spłacić przed czasem. Dlatego do wniosku obowiązkowo powinieneś dołączyć wszystkie umowy kredytowe oraz ewentualnie wymagane zaświadczenia o pozostałej do spłaty kwocie zobowiązań finansowych. Jeśli bank po zweryfikowaniu Twojej wiarygodności stwierdzi, że rzeczywiście stać Cię na kredyt konsolidacyjny, udzieli go. W wyniku tego Twoje kredyty i pożyczki zostaną spłacone ze środków z zobowiązania. Nie Ty będziesz regulował te produktu, tylko instytucja kredytująca. Tobie pozostanie już tylko pamiętać o konieczności spłaty raty kapitałowo-odsetkowej nowego zobowiązania w terminie wskazanym w harmonogramie dołączonym do umowy.
Nie mam zdolności kredytowej – czy mam szanse na kredyt konsolidacyjny?
Podstawowym warunkiem zaciągania kredytów i pożyczek w bankach jest posiadanie przez klientów odpowiednio wysokiej zdolności kredytowej. Obok dobrej historii jest ona absolutnie wymagana przez banki, ponieważ te na mocy rekomendacji wydawanych przez Komisję Nadzoru Finansowego muszą dbać o dobrą jakość portfela kredytowego.
Brak zdolności kredytowej, czyli zdolności do spłaty zobowiązania wraz z naliczonymi odsetkami i innymi opłatami, staje się często podstawą do odrzucenia wniosku złożonego przez klienta. Jednak musisz wiedzieć, że każdy bank może mieć nieco inne zasady szacowania zdolności. Dlatego też odrzucenie wniosku o kredyt konsolidacyjny w jednym banku wcale nie musi oznaczać, że drugi bank także go nie uzna.
Nasi doradcy kredytowi wiedzą wiele o tym, czego wymagają od potencjalnych klientów banki przy konsolidacji. Podpowiedzą więc, w jakich instytucjach najlepiej złożyć wniosek o konsolidację dotychczas zaciągniętych zobowiązań. Należy podkreślić też, że zdolność zawsze będzie wymagana do zaciągnięcia jakiegokolwiek kredytu bankowego.
Zdolność kredytowa jest kształtowana z jednej strony przez Twoje miesięczne dochody z różnych, akceptowalnych przez bank źródeł, ale z drugiej pomniejszają ją Twoje stałe koszty, jakie ponosisz. Przy wyliczaniu zdolności do kredytu konsolidacyjnego bank najprawdopodobniej nie będzie brać pod uwagę rat kredytów i pożyczek, jakie mają być skonsolidowane. To tak, jakbyś już uregulował spłatę kapitału kredytowego, a jedynym obciążeniem była rata nowego zobowiązania konsolidacyjnego.
Nasi eksperci mogą pomóc Ci w poprawie zdolności. Być może wystarczy spłacić np. dług wynikający z karty kredytowej czy zamknąć linię kredytową, by poprawić zdolność na tyle, że zaciągnięcie kredytu konsolidacyjnego staje się możliwe.